„Bialistok majn hajm” - relacja
„Bialistok majn hajm” to widowisko muzyczno – taneczne z muzyką żydowską Pamięci Mentora Efraima Kislera.
Nagranie archiwalne z koncertu muzyki żydowskiej, który odbył się 30 sierpnia 2007 r. w Centrum Kultury św. Jana w Gdańsku.
materiał archiwalny z widowska "Bialistok majn hajm" pamięci Mentora Efraima Kislera
Relacja filmowa z widowiska "Bialistok majn hajm"
w programie: pieśni żydowskie i baletowe scenki rodzajowe ukazujące życie żydowskich miasteczek. Bł. pamięci Efraim Kisler był uczestnikiem Powstania w Getcie Białostockim, publicystą, autorem szeregu tekstów o kulturze żydowskiej, tłumaczem literatury żydowskiej, nauczycielem i strażnikiem kultury yiddish.
Efraim Kisler był równiez Przyjacielem i Mentorem Darka Wójcika, zaszczepił w nim ogromną miłość i szacunek do kultury żydowskiej, która dla artysty wciąż poszukującego stała się prawdziwą fascynacją.To pod Jego kierunkiem zgłębiał tajniki języka yiddish i hebrajskiego, to pod jego czujnym okiem i wrażliwym uchem przygotowywał pierwsze pieśni żydowskie, interpretując je poprzez szczerość wypowiedzi, bez zbędnej teatralności i z odpowiednim nasyceniem dramaturgicznym.
Pieśni i melodie składające się na program koncertu „Bialistok majn hajm” to małe obrazki obyczajowe o wielkiej prostocie i sile wyrazu, o bardzo osobistej nucie. Za każdą pieśnią i nutą znajduje się postać żywego twórcy, postać, która kochała cierpiała, która czuła głębiej i patrzyła dalej, wciąż poszukując właściwego wyrazu dla swego losu i losu swych bliskich!. W pieśniach twórców, którzy dla większości pozostali anonimowi, można wyraźnie usłyszeć odbicie dnia codziennego i święta ( profanum et sacrum), odbicie trudu i cierpienia, podniosłości i poniżenia wskutek znojów życia!. Zaletą i wielkością tych pieśni jest to, że trafiają do wszystkich serc, nawet tych które nie poznały z bliska atmosfery żydowskiego STETL!
„Te melodie i pieśni - niczym ręce kochającej matki - pieściły ucho i przytulały do serca duszę narodu żydowskiego śniącego swój sen o całkowitym zbawieniu!!!”. W części inscenizowanej pojawiają się malownicze obrazki ukazujące życie żydowskich miasteczek, problemy i radości dnia codziennego, a przede wszystkim smutek nad strasznym losem jaki zgotował człowiek człowiekowi.
Realizatorzy: Reżyseria i inscenizacja – Dariusz S. Wójcik
Kierownictwo muzyczne – Andrzej Nanowski
Choreografia i ruch sceniczny – Alexandr Azarkevitch
Wykonawcy:
Darek Wójcik – śpiew
& Pojln Klezmer Quartet w składzie
Marta Nanowska – skrzypce
Piotr Lemańczyk – kontrabas
Emil Kowalski – klarnet
Andrzej Nanowski – fortepian
oraz 6 osobowy zespół baletowy w składzie:
Aleksandra Michalak
Paulina Sałek
Alexandr Azarkevitch
Adam Doliniec
Artur Grabarczyk
Filip Michalak
Dzięki uprzejmości Kasy Stefczyka:
Dzieło stanowi własność SKOK im F. Stefczyka. Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie, publiczne odtwarzanie, dokonywanie zmian, edycje oraz nadawanie całości lub fragmentów bez zezwolenia jest zabronione”.
Materiały Video:
Materiały Audio:
Nazwa
Odtwarzaj
Rozmiar
Czas
Nagranie 1
9 MB
9:50 min
Nagranie 2
5.4 MB
5:56 min
Nagranie 3
6.2 MB
6:49 min
Nagranie 4
4.9 MB
5:19 min
Nagranie 5
8.6 MB
9:24 min
Nagranie 6
10.6 MB
11:35 min
Nagranie 7
6.8 MB
7:23 min
Nagranie 8
17.3 MB
25:16 min