WOLNOŚĆ DROŻSZA NIŻ ŻYCIE - PREMIERA |
Koncerty
|
DWÓR ARTUSA W GDAŃSKU | Gdańsk, Polska
WOLNOŚC DROŻSZA NIŻ ŻYCIE
koncert z okazji 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości
Scenariusz i reżyseria DARIUSZ S. WÓJCIK
Kierownictwo muzyczne ANDRZEJ NANOWSKI
11 listopada (poniedziałek) 2013 r., godz. 19.00,
Dwór Artusa w Gdańsku, ul. Długi Targ 44
Bilety w cenie 25 PLN ( rząd 1-7) i 15 PLN (rząd 8-14) do nabycia w kasie Dworu Artusa od dnia 03 listopada 2013 r. oraz w dniu koncertu od godz. 17.00
REZERWACJA BILETOW: tel. 608 253 928 oraz 501 179 563
Program koncertu został ułożony w oparciu o najważniejsze wydarzenia w dziejach historii Polski. Z bogatej skarbnicy pieśni polskiej wybraliśmy te, które dotyczą zmagań orężnych, żołnierskiego rzemiosła, a daty ich powstania wytyczają kolejne etapy zrywów narodowościowych. Prezentując pieśni przybliżymy słuchaczom ich rodowody, pokażemy sytuacje, które wywoływały ich spontaniczne powstawanie.
Program został zbudowany w oparciu o kilka okresów historycznych:
- I Rozbiór Polski (1772)
- Konstytucja 3-go Maja (1791)
- Wojna Polsko – Rosyjska w obronie Konstytucji (1792)
- II rozbiór Polski (1793)
- Insurekcja Kościuszkowska (rok 1794)
- III Rozbiór Polski (1795)
- Legiony Polskie we Włoszech (1797)
- Mazurek Dąbrowskiego - symbol wiary w niepodległość (1797)
- Okres Wojen Napoleońskich (1803-1815)
- Powstanie Listopadowe (1830-31)
- Powstanie Styczniowe (1863-63)
- Początek wieku XX – ROTA - germanizacji narodu polskiego (1908)
- I Wojna Światowa (1914-18)
- Odzyskanie Niepodległości (1918)
Każdy okres poprzedzony będzie krótkim wprowadzeniem historycznym.
W repertuarze znajdą się pieśni wolności, pieśni powstańcze, rewolucyjne oraz patriotyczne, a wśród nich te o najwyższej randze – HYMNY.
Nie zabraknie również poezji i artystycznej formy muzyki patriotycznej autorstwa Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki - wybitnych twórców epoki Romantyzmu.
w programie m.in.:
„Bogurodzica", „Mazurek 3-go Maja", „Dalej, chłopcy, dale żywo", „Warszawianka", „Bywaj dziewczę zdrowe", „Ostatni mazur", „W krwawym polu", „Hej, strzelcy, wraz", „Jak to na wojence ładnie", „Rota", „Białe róże", „Hej, hej ułani", „Maki", O mój rozmarynie", „Pierwsza brygada", „Pierwsza kadrowa", „Przybyli ułani pod okienko", „Wojenko, wojenko".
wykonawcy:
EWELINA WOJCIECHOWSKA – solistka śpiewaczka (sopran)
Znakomita śpiewaczka młodego pokolenia. Solistka Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Artystka obdarzona rzadkim gatunkiem głosu predysponującym ją do wykonywania dramatycznych partii operowych. Debiutowała na scenie Opery Bałtyckiej, z którą związana jest do dziś. Do najważniejszych ról wykonywanych na scenie należy Halka w operze „Halka” S. Moniuszki, Lady Makbet w operze „Makbet” G. Verdi'ego, Aida w operze ” Aida” G. Verdi'ego Santuzza w operze „Cavalleria Rusticana” P. Mascagni'ego. Inne partie w repertuarze to m.in Abigail w operze „Nabucco” G. Verdi'ego , Tosca w operze „Tosca” G. Puccini'ego, Turandot „Turandot” G. Puccini'ego Występuje w kraju i za granicą.
JACEK SZYMAŃSKI – solista śpiewak (tenor)
Znakomity śpiewak operowy związany z teatrami operowymi i filharmoniami w Posce. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowi-Łomża”, który od 20 lat odbywa się na Ziemi Łomżyńskiej. W roku 2013 odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. W tym samym roku otrzymał stopień doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
DARIUSZ S. WÓJCIK - solista śpiewak (bas)
Znany i ceniony artysta wybrzeżowy (śpiewak, aktor, reżyser, scenarzysta, animator kultury), dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku, odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem „ ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. Znakomity interpretator muzyki żydowskiej. Przez dziennikarzy i publicznośc określany mianem "artysta charyzmatyczny". W maju br. Rada Programowa Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w uznaniu zasług i dorobku artystycznego Dariusza Wójcika przyznała artyście Honorowe Wyróżnienie Złoty Liść Retro 2013 za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego. W czerwcu br. Dariusz S. Wójcik został laureatem I miejsca w Konkursie „Profesjonaliści Forbesa 2013 – Zawody Zaufania Zaufania Publicznego” w kategorii AKTOR W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM.
KATARZYNA ROGALSKA – skrzypaczka
Od wielu lat związana z Cappellą Gedanensis jako muzyk instrumentalista wykonując solowe partie skrzypcowe. Jest wszechstronnie uzdolniona muzycznie. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2010 r. Nominowana do Nagrody Splendor Gedanensis. Oprócz pracy zawodowej zajmuje się pracą artystyczną i pedagogiczną prowadząc warsztaty wokalne oraz teatralno-muzyczne. Prezes Gdańskiego Stowarzyszenia "Jaś i Małgosia".Pomysłodawczuni Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży im. Teatrzyku BIM-BOM; Konkursu Piosenki dla Jasia I Małgosi oraz Konkursu Piosenki Familijnej.
MAREK TYNDA – aktor
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. W latach 2001-2008 aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Aktualnie aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Ważniejsze role: Steve w „Tramwaju zwanym pożądaniem" (reż. W. Rubin), Modest w „Z twarzą przy ścianie" ( reż. M. Strzępka), Kursant w „Plastelinie" (reż. G. Wiśniewski), Howard w „Księżycu nad Bufalo" (reż. A. Orzechowski), Danny w „Motortown" (reż. G. Kania), Mężczyzna w „Orgii" (reż. W. Rubin), Henryk w „Nie - boskiej komedii" (reż. A. Nalepa), Red w „Stalkerze" (reż. J. Roszkowski), Adam/Ewa w „Ciałach obcych" (reż. K. Kowalski).
Nagrody i wyróżnienia:
- VI Festiwal Prapremier w Bydgoszczy - nagroda jury za rolę Danny'ego w przedstawieniu "Motortown" Teatru Polskiego im. H. Konieczki w Bydgoszczy (2007);
- XI Festiwal Prapremier - honorowe wyróżnienie za rolę Adama/Ewy w spektkalu "Ciała obce" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (2012);
- Nagroda Teatralna Miasta Gdańska za rolę Adama/Ewy w spektaklu "Ciała obce" w Teatrze Wybrzeże (2013);
- Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego za rolę Adama/Ewy w przedstawieniu "Ciała obce" w Teatrze Wybrzeże (2013).
ANDRZEJ NANOWSKI – pianista
Znakomity pianista, organista i klawesynista. Wykładowca na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku gdzie łączy dwie specjalności: pedagoga śpiewu solowego i pianisty. Obecnie pełni funkcję Dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Z jego inicjatywy powołana została na tym wydziale specjalność MUSICAL, jako jedynie istniejąca wśród Akademii Muzycznych w Polsce. Posiada stopień naukowy doktor sztuk muzycznych.
PATRONAT HONOROWY:
J.E. ks. Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź Metropolita Gdański
ORGANIZATOR GŁÓWNY:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku
http:// www.teatrotwarty.pl ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
MECENAT:
Miasto Gdańsk - Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk
Fundacja Stefczyka
SPONSOR STRATEGICZNY:
Kasa Stefczyka
PATRONAT MEDIALNY:
TVP Historia
trojmiasto.pl
WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA:
Radio RMF Classic
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
|
Pobierz |
Mapa
Dostępne terminy
- od 11 11 2013 do 11 11 2013