"ODPUKAJ PAN " koncert sentymentalny w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" Sopot 2022 |
Koncerty
|
Teatr Kameralny w Sopocie | SOPOT, Polska
niedziela, 11 września 2022, godz. 19.00
„ODPUKAJ PAN”
koncert sentymentalny
wykonawcy:
Dariusz S. Wójcik – bas
&
Cuarteto Re!Tango
w składzie:
Paweł A. Nowak – bandoneon, Łukasz Perucki – skrzypce
Paweł Zawada – fortepian, Jędrzej Kacprzyk – kontrabas
konferansjer
Michał Fogg
prawnuk Mieczysława Fogga
w programie:
„Mały biały domek” - tango z 1936 r.
muzyka: Zygmunt Lewandowski, słowa: Władysław Gen
„Niebieska chusteczka” - walc z 1940 r.
muzyka: Jerzy Petersburski, słowa: Stanisław Landau
„Tango Milonga” - tango z 1929 r.
muzyka; Jerzy Petersburski, słowa; Andrzej Włast
„Nic o Tobie nie wiem” - slowfox z filmu „Włóczęgi” (1939)
muzyka Henryk Wars, słowa: Emanuel Schlechter
„Może kiedyś, innym razem” - foxtrot kryzysowy z film ”12 krzeseł” (1933)
muzyka: Władysław Daniłowski, słowa: Marian Hemar
„Serce matki” - tango z 1932 r.
muzyka: Zygmunt Karasiński, Szymon Kataszek, słowa: Ludwik Szmaragd
Anselmo Aieta – walc „Palomita blanca”
„Pamiętam Twoje oczy” - tango z 1930 r. z rewii „Halama u nas”
muzyka: Zygmunt Karasiński, słowa: Tadeusz Stach
„Jesienne róże” - tango z 1932 r. z rewii „Przebój Warszawy”
muzyka: Artur Gold, słowa; Andrzej Włast
„Ostatnia niedziela” - tango z 1935 r.
muzyka: Jerzy Petersbureki, słowa: Zenon Friedwald
Julian Plaza – milonga „Nocturna”
„Piosenka o mojej Warszawie” - walc z 1944 r.
muzyka i słowa: Albert Harris
„Ach, te Cyganki” - foxtrot z 1933 r.
muzyka: Artur Gold, Jerzy Petersburski, słowa: Andrzej Włast
„Odpukaj pan” - foxtrot film „Szczęśliwa trzynastka” (1938)
muzyka: Jerzy Petersburski, słowa: Emanuel Schlechter, Ludwik Starski
miejsce:
Teatr Kameralny w Sopocie, ul. Bohaterów Monte Cassino 30
----------------------------------------
Dariusz Stanisław Wójcik – bas
W roku 1989 ukończył z wyróżnieniem studia obejmujące dwa kierunki (wokalny i aktorski).
Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego Henryka Bisty. Śpiew solowy studiował u wspaniałej gdańskiej śpiewaczki Anny Bartoszyńskiej.
W 2020 rokuMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Dariusza Wójcika Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” - najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku podczas widowiska „Zimny drań” promującego najnowszy Album artysty z piosenkami 20-lecia międzywojennego. W listopadzie 2020 r. Album „Zimny drań” zgłoszony został do Prestiżowej Nagrody Muzycznej „FRYDERYKI 2021”.
W czerwcu 2021 roku Dariusz Wójcik został laureatem pierwszego miejsca wojewódzkiego etapu Plebiscytu „OSOBOWOŚĆ ROKU 2020” w kategorii „kultura”. W lipcu 2021 roku otrzymał tytuł Osobowości Roku Polski w kategorii „Kultura” zajmując 3 miejsce w Ogólnopolskiej edycji Plebiscytu „Osobowość Roku 2020”. Uroczystość wręczenia statuetki Osobowości Roku Polski 2020 odbyła się 20 sierpnia 2021 na Zamku Królewskim w Warszawie.
Dariusz S. Wójcik był wieloletnim solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Na deskach tego teatru zagrał szereg ról zarówno pierwszego, jak i drugiego planu.
Z rodzimym teatrem odbył liczne tournee po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech.
Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa. Jako artysta niezależny koncertował na różnych scenach i estradach w Polsce, w Europie i na świecie.
Do swoich niewątpliwych sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu „Jesus Christus Superstar”A. L. Webbera u boku lidera Zespołu TSA Marka Piekarczyka.
Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie oraz współtwórca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża”.
Za swoją aktywność zawodową i społeczną oraz ogromną kreatywność artystyczną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami.
Uczestniczył w szeregu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in.: Międzynarodowy Festiwal „Muzycznie Dni Drozdowo-Łomża”, Zabrzański Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Ks. Antoniego Chlondowskiego, Festiwal „Musiques en Clain” Dissay (Francja), Śląski Festiwal Operetki, „Lato z Kulturą” Bielsko-Biała, Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie, Międzynarodowy Letni Festiwal Organowy w Tucholi, „Międzynarodowy Letni Festiwal Kultury i Sztuki w Helu”, „Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego 2018”, Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”, Festival Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe 2019 (Francja), Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kartuzach.
Laureat honorowego wyróżnienia „ZŁOTY LIŚC RETRO 2013” za działalność koncertową popularyzującą muzykę 20-lecia międzywojennego.
Od lat największą fascynacją Darka Wójcika jest muzyka żydowska. Owocem tej fascynacji jest pierwsza autorska płyta CD „Shalom Alejchem” nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 r. w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.
We wrześniu 2015 r. wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet dokonał nagrania kolejnej płyty CD z muzyką bliską jego sercu. Płyta pod nazwą „Motywy żydowskie w muzyce świata” ukazała się w listopadzie 2015 r. nakładem Sopockiej Firmy Fonograficznej SOLITON.
W styczni 2016 r. płyta zgłoszona została do nagrody Muzycznej FRYDERYKI 2016 w kategorii „ALBUM ROKU - Muzyka Folk”.
Dariusz Wójcik przez krytyków i publiczność określony mianem „Artysta Charyzmatyczny”. Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce.
Na bogaty repertuar Dariusza Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.
Jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich.
Cuarteto Re!Tango
Klasycznie wykształceni muzycy zespołu Cuarteto Re!Tango, fenomen tanga zgłębiają od lat, delektując się nie tylko jego ciemnymi barwami. Efektem tych doświadczeń i setek godzin spędzonych w studiu i na estradzie jest krążek „Milonga”. Zawiera on ulubione kompozycje miłośników tanga na całym świecie, wyzwolone z trywialności, grane z dojrzałością i pietyzmem, gdzie każdy dźwięk ma swoja wagę, a efekt wywołuje dreszcze! Argentyńska muzyka złamanych serc w interpretacji Cuarteto Re!Tango zachwyca nie tylko niecodzienną wirtuozeria, ale także wyczuwalnym zaangażowaniem i szczerością wyrazu. Oni oddychają w rytmie tanga!
Paweł A. Nowak – akordeon
Akordeonista, bandoneonista, kompozytor, pedagog i kolekcjoner akordeonów. Współtwórca pierwszego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Właściciel liczącej ponad300 sztuk kolekcji akordeonów i harmonii. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Specjalizuje się w argentyńskim tangu, francuskim musette oraz jazzie. Nagrał 16 płyt. Koncertuje solo, z orkiestrami oraz jako członek Cuarteto Re!Tango, Klezmoret, L'Aperitif, Aerophonic oraz Piaf po polsku. Prywatnie miłośnik kolei oraz smakosz kuchni włoskiej i chińskiej.
Łukasz Perucki – skrzypce
Skrzypek i aranżer, związany z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku. Koncertmistrz Orkiestry Kameralnej Progress. Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej. Koncertuje jako solista i kameralista. Do jego głównych projektów muzycznych zalicza się Kwartet Gdański oraz Cuarteto Re!Tango. Prywatnie nie ma sobie równych w grze w pokera.
Paweł Zawada – fortepian
Pianista, aranżer, kompozytor oraz specjalista w dziedzinie edytowania i redakcji nut. Akompaniator i pedagog w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku. Ceniony wśród wokalistów akompaniator. Koncertuje z Dariuszem Wójcikiem, Joanną Nawrot oraz Cuarteto Re!Tango. Znawca i miłośnik argentyńskiego tanga. Jest niezwykle ciekawy świata, a po godzinach śpiewa w scholi.
Jędrzej Kacprzyk – kontrabas
Urodził się w roku 1993 we Włocławku. W wieku 15 lat rozpoczął edukację muzyczną w klasie kontrabasu mgra Andrzeja Wyrwickiego w PSM we Włocławku. W 2017 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie kontrabasu st. wykł. Janusza Dobrowolskiego. Ukończył Obecnie pracuje nad doktoratem pod kierunkiem prof. Leszka Sokołowskiego oraz wykłada w gdańskiej uczelni. W semestrze zimowym roku 2015/2016 studiował na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie wieloletniego lidera grupy kontrabasów Wiener Philharmoniker – Aloisa Poscha. Laureat nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach (Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy im. Adama Bronisława Ciechańskiego, Akademicki Konkurs Kontrabasowy w Łodzi, Polskie Spotkania Kontrabasowe w Mielcu, Przesłuchania CEA).
W roli solisty występował z Polską Filharmonią Kameralną, Filharmonią Zabrzańską, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną. Dokonał prawykonań wiele utworów solowych oraz kameralnych, m.in. „Duet na kontrabas i fortepian” Piotra Jędrzejczyka wraz z Izabelą Paszkiewicz oraz „Koncert na kontrabas i orkiestrę” Szczepana Magiera z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną.
Michał Fogg – konferansjer
Prawnuk nestora polskiej Piosenki Mieczysława Fogga.
Prezes Fundacji Retro im. Mieczysława Fogga, patron i współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im Mieczysława Fogga, prowadzi wydawnictwo muzyczne Fogg Record zajmujące się propagowaniem i promocją kultury okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jako animator i DJ prezentuje polską muzykę rozrywkową sprzed lat na dancingach i potańcówkach, organizuje koncerty i recitale – wszystko to żeby uczyć historii i edukować muzycznie młode pokolenia a starszym pozwolić na wspomnienia. Dziennikarz muzyczny, radiowiec, współtwórca audycji „Wieczorek przy mikrofonie”, autor audycji „Muzyczny Kalendarz” i „Retrofonia” oraz cyklu koncertów „Retrofonia Koncertowo”.
-----------------------------
INFORMACJA O BILETACH
BILETY W CENIE 40 PLN
DO NABYCIA W MIEJSCU WYDARZEŃ FESTIWALOWYCH
NA 2 GODZINY PRZED KAŻDYM KONCERTEM
FINAŁ FESTIWALU
BILETY NA KONCERT FINAŁOWY (24 września 2022) W CENIE 50 PLN
DO NABYCIA W MIEJSCU WYDARZENIA NA 2 GODZINY PRZED ROZPOCZĘCIEM.
REZERWACJA BILETÓW:
tel. 600 290 214
------------------
PATRONAT HONOROWY:
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka",
realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
ZREALIZOWANO Z UDZIAŁEM FINANSOWYM GMINY MIASTA SOPOTU
MECENAT:
Fundacja im. Franciszka Stefczyka
HOTEL SOPOT w Sopocie
JASZCZUK DEVELOPMENT Krzysztof Jaszczuk
ROTARY CLUB Gdańsk-Sopot-Gdynia
PATRONAT MEDIALNY:
Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC
SŁOWO ŻYDOWSKIE
Trojmiasto.pl
Dziennik Bałtycki
ORGANIZATOR GŁÓWNY:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego / Teatr Otwarty www.teatrotwarty.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., FTeatrOtwartywGdansku
|
Pobierz |
Dostępne terminy
- od 11 09 2022 do 11 09 2022