"VU IS DOS GESELE" koncert muzyki żydowskiej na 120-lecie Sopotu |
Koncerty
|
Kościół Garnizonowyn pw. Św. Jerzego w Sopocie | Sopot, Polska
TERMIN:
29 grudnia 2021, godz. 19.00
MIEJSCE:
Kościół Garnizonowy pw. Św. Jerzego w Sopocie, ul. Kościuszki 1
INFORMACJA O BILETACH
Bilety w cenie 40 PLN do nabycia na miejscu w dniu koncertu
Rezerwacja biletów
600 290 214
Program koncertu „Vu is dos gesele” (Gdzie jest ta ulica) wypełnią pieśni i piosenki, w których zaklęte jest życie wielu pokoleń zwyczajnych ludzi. Za każdą pieśnią i nutą znajduje się postać żywego twórcy, postać, która kochała i cierpiała, która czuła głębiej i patrzyła dalej, wciąż poszukując właściwego wyrazu dla swego losu i losu swych bliskich! W pieśniach twórców żydowskich, którzy dla większości pozostali anonimowi słychać wyraźnie odbicie dnia codziennego i święta, odbicie trudu i cierpienia, podniosłości i poniżenia wskutek znojów życia!
Pieśni i melodie składające się na program koncertu to małe obrazki obyczajowe o wielkiej prostocie i sile wyrazu, o bardzo osobistej nucie, które przez pokolenia nasiąkały duszą narodu żydowskiego. Zaletą i wielkością tych pieśni jest to, że trafiają do wszystkich serc, nawet tych, które nie poznały z bliska atmosfery żydowskiego STETL! „Te melodie i pieśni - niczym ręce kochającej matki - pieściły ucho i przytulały do serca duszę narodu żydowskiego śniącego swój sen o całkowitym zbawieniu!”.
Dopełnieniem koncertu będą fragmenty prozy Irit Amiel i wiersze Icchaka Kacenelsona.
Podczas koncertu na ten jeden moment przeniesiemy się do tych magicznych miejsc, gdzie ulice były pełne życia, gdzie nawet „szewc był poetą, zegarmistrz filozofem... Wspomnienie tamtego świata jest piękne, ale i bolesne zarazem!
Czas osłabia złe emocje, powracające fale zainteresowania kulturą i historią żydowską udowadniają, iż stanowi ona ważną część naszego wspólnego dziedzictwa, które chcemy coraz lepiej poznawać i rozumieć.
Dużym atutem koncertu jest ciekawy program, wybitni artyści i sprawni realizatorzy. Posługując się językiem muzyki i fachowym słowem chcemy ukazać świat, który minął bezpowrotnie, a który zachował się w przekazie literackim i w pieśniach twórców żydowskich – często anonimowych - i pokazać go, m.in. tym, którzy nie poznali z bliska atmosfery żydowskiego Stetl, atmosfery, którą opisuje Antoni Słonimski w wierszu „Elegia miasteczek żydowskich”. Według poety tamten świat to „dwa złote księżyce Chagalla”, ten dzisiejszy to „księżyc jeden, chłodny, blady, obcy”. Współczesność pozbawiona tamtego świata jest okaleczona, zubożona, pozbawiona dawnej urody.
W programie koncertu znajdą się pieśni żydowskie nawiązujące do tragedii holocaustu oraz do miejsc gdzie zamieszkiwała przedwojenna społeczność żydowska, a wśród nich m.in.:
„Dona, dona”, „Kinder-jorn”, „Mamele”,„Oj dortn, dortn”,
„Oyfn Pripetshik”, „Reyzele”,„Shalom aleichem”, „Tsen brider”,
„Unter di pojlisze grininke bejmelech”,
„Vu iz dos gesele”, „Yiddishe Mame”.
wykonawcy:
Darek Wójcik vel Davidek – śpiew
Szaweł Lipski – fortepian
Przemek Skałuba – klarnet
Maciej Konopiński – recytacja
Stanisława Grażyńska – słowo o muzyce
|
Dostępne terminy
- od 29 12 2021 do 29 12 2021