Kalendarz wydarzeń

 ◄◄ 
 ◄ 
 ►► 
 ► 
kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

"Bialystok majn hajm"

 

 

Więcej o projekcie...

 

 

 

Współpraca

jacek darekLogo AA 
 
 
DARCZYŃCY I SPONSORZY: 
 
 
Logo MKDNiS kolorowe  
 
 
Logo NIMIT RGB kolor poziom
 
logo pl negatyw czerwony
 
 
 
 
1-nck
 
 
 
 Energa SA znak inwersyjny-01
Fundacja Stefczyka logotyp
 
Port Gdynia  logo  poziom 2018 12 20 22 40 32 UTC
 
 
 

 

 logo-jaszczuk

 

 

 

logosopot

 WielkiHerbGdanska znak 2021 final

 

 

 

Wojewodztwo Pomorskie pion-2012-RGB-NIE DO DRUKU

 

 

 

 

logo Argo 2020 08 15 11 14 52 UTC

 

 

 

 

logo gdyna moje miasto BIG

logo-fundacja-pzu-pion rgb
logo opec nowe
 
 
  
 
PATRONI MEDIALNI:
 
 
04 TVP KULTURA RGB inwersyjne
 
 
 
Logo TVP Historia white
 
 
 
ORFEO logo CZERWONE panotne ver210241024 1
 
 
 
 logo rgb

 

 

WYMIAROWANIE POLMIC POLMIC logo kolor pozytyw poziom

 

 

 SZ logoo-1

 

 

 
LOGO DzBaltyckiBEZ
 
 
 
 
RG logo - poziom bez fm 2
 GPC
Nowe Logo GazetaPolska poziom PDF 
 
WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA:
 
RMF-Classic-logo-bordo
 

PARTNERZY: 

 

HotelSopot podstawowe PDF

01 logo tskz podstawowe

 

 

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga logo

 Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro
  im. Mieczysława Fogga

 

 

 

 ROK MIECZYSŁAWA FOGGA logo

 

 LOGO Muzeum Gdańska

 

soliton nowe logo

 

 

 

 

 

2000px-POL Strzegom COA.svg

   

GMINA STRZEGOM

 

 

strzegom logo 443

 

 

Logo 1

 

 

 

logo

 

 

 

 ROK w Łomzy logo

 

REGIONALNY OŚRODEK KULTURY

W ŁOMŻY

dyr. Jarosław Cholewicki

 

 

 

5490bd9f7f8ed557a6c3d4628692b9bf

 

 

 

 

 unnamed

 

PRZEMYSŁAW WASZKIEWICZ

 

  

 

2321800

 

Facebook

SPRAWOZDANIE Z PREPROWADZENIA XXII "MUZYCZNEGO ROKU DLA PRZYMORZA"

MRdP 2021 bannerek1

 

„Muzyczny Rok dla Przymorza” to cykl koncertów dla społeczności lokalnej, który od wielu lat z niegasnącym powodzeniem realizujemy na Przymorzu, jednej z największych dzielnic Miasta Gdańska Projekt realizowany jest dzięki środkom finansowym Miasta GdańskaDOFINANSOWANIU ZE ŚRODKÓW MIASTA GDAŃSKA (grant), FUNDACJI STEFCZYKA (darowizna) i firmy ARGO S.A. (darowizna).

 

XXII edycja cyklu była szczególna z racji przypadającego w 2021 r. Jubileuszu 25-lecia Teatru Otwartego.

 

Cykl „Muzyczny Rok dla Przymorza”, którego misją jest niesienia kultury wysokiej pod strzechy, zainaugurowaliśmy w 1999 r.

Celem zadania jest zwiększenie dostępu do kultury, poszerzenie oferty kulturalnej Miasta Gdańska, uzupełnienie oferty kulturalnej trójmiejskich instytucji kulturalnych oraz aktywizacja życia kulturalnego społeczności lokalnej ze szczególnym naciskiem na młode osoby będące w okresie duchowej formacji oraz osoby dorosłe w wieku poprodukcyjnym.

 

Projekt „Muzyczny Rok dla Przymorza” ma swoją ugruntowaną tradycję. Na stałe wpisał się w kalendarz imprez miejskich zyskując przez lata grona wiernych odbiorców, które z roku na rok poszerza się. W koncertach „Muzycznego Roku dla Przymorza” uczestniczą przede wszystkim mieszkańcy Przymorza, ale również mieszkańcy innych dzielnic Gdańsk. Wśród beneficjentów naszego zadania są również osoby spoza Gdańska.

 

Realizując ten wieloletni i sprawdzony juz projekt szczególny nacisk kładziemy na edukację muzyczną i historyczną dzieci i młodzieży.

Edukacja muzyczna lub inaczej edukacja poprzez muzykę, to jeden z najważniejszych celów jaki założyliśmy sobie powołując do życia cykl koncertowy „Muzyczny Rok dla Przymorza”.

Naszym zamysłem jest aby koncerty edukacyjne wpłynęły pozytywnie na uzupełnienie dotkliwych braków w nauczaniu muzyki w szkołach stopnia podstawowego ale również historii naszej Ojczyzny, szczególnie w tym najważniejszym okresie dla młodego człowieka, czyli okresie jego duchowej formacji.

 

Muzyka w wychowaniu dziecka jest nieprzemijającą wartością. Jednak aby dziecko stało się świadomym odbiorcą muzyki musi zdobyć wiedzę i umiejętności, które umożliwią mu słuchania jej ze zrozumieniem. Taką umiejętność gwarantują mu koncerty edukacyjne w ramach cyklu „Muzyczny Rok dla Przymorza”.

Innym nie mniej ważnym celem jest wyjście naprzeciw potrzebom kulturalnym osób w wieku średnim i starszym.

 

W ramach cyklu - tradycyjnie - prezentowaliśmy koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz koncerty dla publiczności dorosłej. Koncerty w ramach XXII edycji cyklu odbywały się od września do grudnia 2021 r.

 

XXII edycja cyklu obejmowała 11 koncertów różnych tematycznie, w tym:

- 7 koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej;

- 4 koncerty dla widzów dorosłych.

 

KONCERTY EDUKACYJNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ - OPIS:

 

6 września 2021 r. koncertem „Elegia o chłopcu polskim” uczciliśmy Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Koncert w 100.rocznicę urodzin poety odbył się w Sali widowiskowej Domu Kultury PSM „Przymorze”.

Artyści zaprezentowali interesujący program, który wypełniły pieśni nawiązujące do okresu II wojny światowej, ze szczególnym naciskiem na pieśni Powstania Warszawskiego oraz wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – młodego poety czasu wojny, jednego z najwybitniejszych poetów Pokolenia Kolumbów, który zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
Uczestnikami koncertu byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 44, a wykonawcami znani artyści scen Trójmiasta – tenor Jacek Szymański, bas Dariusz S. Wójcik, aktor-recytator Daniel Saulski i pianista Paweł Zawada.

Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się pieśni, które zawsze budzą ducha patriotyzmu, m.in. Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Rozszumiały się wierzby płaczące, „Serce w Plecaku”, „Deszcz jesienny deszcz”,„Pałacyk Michla”, " Warszawskie dzieci" ,„Piosenka o mojej Warszawie”, „Marsz Mokotowa”.

Młodzież słuchała koncertu w skupieniu. Po jego wysłuchaniu nagrodzili artystów owacją na stojąco. Z uwagi na obostrzenia związane z covid-19 w koncercie uczestniczyło ok. 60 osób.

*********

27 września 2021 r. odbył się koncert z cykluPoznajemy instrumenty - głos ludzki”

W programie koncertu znalazły się utwory solowe i w duecie zaprezentowane przez dwa głosy męskie – bas i baryton.

Baryton to głos męski, który mieści się w środkowym zakresie skali głosu. Skala barytonu solowego – od G do g ¹, ale może być poszerzona zarówno w górę jak i w dół. Wśród głosów barytonowych wyróżnia się baryton dramatyczny i baryton liryczny.

Bas to najniższy solowy głos męski, sięgający od D wielkiego do f razkreślnego. Istnieje kilka rodzajów głosów basowych: basso cantante (bas śpiewny), basso buffo (bas komiczny), basso serioso (bas poważny) i basso profondo (bas głęboki).

Artyści – baryton Rafał Zawadzki i bas Szymon Kobyliński zaprezentowali zróżnicowany i wymagający program.

Zabrzmiały utwory solo, takie jak: „Non ti scordar di me” E. Curtisa, aria Banco z op. „Makbet” G. Verdiego, aria Basilio z op. „Cyrulik Sewilski” G. Rossininiego, aria Skołuby z op. „Straszny dwór” S. Moniuszki, aria Germonta z op. „Traviata” G. Verdiego.

Natomiast w duecie artyści zaprezentowali utwór „Śnić sen” pochodzący z musicalu „Człowiek z La Manchy” M. Leigha i pieśń do gwiazd z musicalu „Les Miserables” C. M. Schönberga.

Śpiewakom na fortepianie towarzyszyła znakomita kameralistka dr hab. Anna Mikolon, a słowem o muzyce ubarwiła Stanisława Grażyńska.

Młodzież słuchała koncertu z zaciekawieniem. Z uwagi na obostrzenia związane z covid-19 w koncercie uczestniczyło ok. 60 osób.

*********

18 października 2021 r. odbył się koncert „Muzyczne bajki”, którego uczestnikami byli najmłodsi, czyli uczniowie I i II klasy szkoły podstawowej.

Program koncertu wypełniły piosnki dla dzieci pochodzące z filmów Walta Disneya, m.in.: „Król lew”, „Piękna i bestia”, „Śpiąca królewna” zaprezentowane na skrzypcach przez Marię Kozłów-Ratke oraz piosenki autorstwa polskich kompozytorów i tekściarzy, które z towarzyszeniem fortepianu i skrzypiec wykonał Dariusz Wójcik.
Solistom na fortepianie towarzyszył znakomity pianista Rafał Lewandowski.

Do wspólnych wykonań chętnie włączyły się dzieci, które znały większość prezentowanych utworów. Uśmiech i zadowolenie - z udziału w koncercie - rysowały się na twarzy każdego dziecka. Z uwagi na obostrzenia związane z covid-19 w koncercie uczestniczyło ok. 60 osób.

 

*********
8 listopada 2021 r. koncertem „Polonia Restituta”
uczciliśmy kolejną rocznice odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Program koncertu wypełniła muzyka i poezja o tematyce patriotycznej.

Artyści zaprezentowali ciekawy i bogaty program ukazujący pochód polskiej pieśni patriotycznej prze wieki, począwszy od Insurekcji Kościuszkowskiej, poprzez okres wielkich powstań zbrojnych XIX w., a na utworach z okresy I wojny światowej skończywszy.
Koncert rozpoczął Polonez a-moll Michała Kleofasa Ogińskiego zwany popularnie „Pożegnanie Ojczyzny”. W koncercie nie zabrało utworów wielkich polskich romantyków – Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Koncert zwieńczył utwór „My Pierwsza Brygada”.
Wykonawcami koncertu byli:sopranistka Anna Kinga Osior, tenor Jacek Szymański,bas Dariusz S. Wójcik i pianista Michał Kaleta.
Młodzież słuchała koncertu z ogromnym zainteresowaniem. Kiedy śpiewane były pieśni hymniczne, wstawała na baczność. Z uwagi na obostrzenia związane z covid-19 w koncercie uczestniczyło ok. 70 osób.

 

**********

22 listopada 2021 r. odbył się koncert „Na straganie” dla uczczenia 55. rocznicy śmierci poety Jana Brzechwy.

Uczestnikami koncertu były dzieci pierwszych i drugich klas przymorskich szkół podstawowych. Joanna Kreft-Baka i Dariusz Wójcik prezentowali wierszy Jana Brzechwy w aktorskich interpretacjach, co wzbudzało żywe reakcje dzieci. Piosenki skomponowane, m.in. do tekstów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima wykonywała Agnieszka Skawińska, która z łatwością wchodziła w interakcje z najmłodszymi słuchaczami zaskakując ich wciąż nowymi kreacjami znakomicie dopasowanymi do charakteru wykonywanych utworów.
Wokalistce na fortepianie towarzyszył Maciej Łyszkiewicz.

Z uwagi na obostrzenia związane z covid-19 w koncercie uczestniczyło ok. 50 osób.

 

*********

06 grudnia 2021 r. odbył się koncert „W OGRODZIE BIAŁY ZMIERZCH” z cyklu „Mistrz i uczeń” z Jego bohaterami byli uzdolnieni adepci sztuki śpiewu z klasy znanej artystki i pedagoga – Bogny Forkiewicz, ze Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu: Alicja Rydel, Sara Leszczyńska, Emilia Warmińska, Łukasz PietrasMłoda publiczność słuchała zróżnicowanego, bardzo dobrze przygotowanego programu obejmującego utwory od baroku po współczesność: pieśni, arii operowych, fragmentów musicali, piosenek. Śpiewano solo, w duecie, tercecie, kwartecie aż po kwintet. Kilka kompozycji pięknie wykonała pedagog – Bogna Forkiewicz.

Wszystkim towarzyszył znakomity pianista – Rafał Lewandowski doskonale czujący się w interpretacjach każdej formy muzycznej. Przedpołudniowe spotkanie zakończyły piosenki świąteczne, a gorące oklaski każdego utworu zaowocowały bisem.

Na bis artyści wykonali przebojową piosenkę świąteczną „Jingle bells” autorstwa James'a Pierpont'a, do zaśpiewani, której włączyła się słuchająca młodzież, czyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 44 w Gdańsku-Przymorze. Koncert ze znawstwem i wielką klasą prowadziła Stanisława Grażynska.

Z uwagi na obostrzenia związane z covid-19 w koncercie uczestniczyło ok. 60 osób.

 

**********

17 grudnia 2021 r. koncert świąteczny „Kolędy polskie, czyli polskie tańce narodowe” zakończył spotkania muzyczne w ramach XXII Muzycznego Roku dla Przymorza” przeznaczone dla dzieci i dzieci i młodzieży szkolnej. Z uwagi na nowe obostrzenia i zapowiedź nauczania zdalnego dyrekcje przymorskich szkół podstawowych odmówili udziału młodzieży w koncercie. Pomimo trudności z frekwencją udało nam się jednak zaprosić do udziału w koncercie młodzież Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni im. Synów Pułku.

Polskie tańce ludowe to część naszego dziedzictwa narodowego. W czasach zaborów polski taniec narodowy jednoczył polską kulturę. Dawał Polakom poczucie zakorzenienia, ciągłości i własnej wartości. Tańce narodowe stały się czynnikiem warunkującym zachowanie tożsamości narodowej.
Dla poszczególnych regionów kraju charakterystyczne są różne tańce narodowe. Jest ich pięć: krakowiak, kujawiak, mazur, oberek, polonez.

Tematem koncertu były kolędy polskie oparte na rytmach polskich tańców narodowych. Królował kolędy polskie w rytmie poloneza, mazura, krakowiaka, kujawiaka i oberka.

Śpiewali: tenor Jacek Szymański i bas Dariusz S. Wójcik, tańczyli: Joanna Kołodziej i Grzegorz Piotr Kołodziej. Śpiewakom i tancerzom, na fortepianie towarzyszył Michał Kaleta. Młodzież nie tylko słuchała pięknie wykonywanych polskich kolęd, ale również podziwiała tancerzy, którzy z gracją – w autorskiej choreografii – zaprezentowali charakter każdego z pięciu tańców narodowych. O kolędach i polskich tańcach narodowych, barwny i bardzo merytorycznie opowiadała Stanisława Grażyńska. Z uwagi na obostrzenia związane z covid-19 w koncercie uczestniczyło ok. 60 osób.

KONCERTY DLA WIDZÓW DOROSŁYCH - OPIS:

05 września 2021 r., w Domu Kultury PSM „Przymorze”, z ogromną radością (po długiej przerwie) spotkaliśmy się z sympatyczną publicznością na pierwszym koncercie XXII edycji cyklu Muzyczny Rok dla Przymorza. Po krótkim i merytorycznym wprowadzeniu Stanisławy Grażyńskiej na temat utworów muzycznych i ich twórców – w ramach cyklu „Promocja Młodych” zaprezentował się utalentowany pianista – Franciszek Lewandowski.
Koncert nosi
ł tytuł „Tango milonga” i poświęcony był pamięci nestora polskiej piosenki – Mieczysława Fogga z racji przypadającej w 2021 roku 120.rocznicy artysty.
Solista – jedyny w swoim rodzaju, o niespo
żytej dynamice, tworzący z każdego utworu wysmakowaną dramaturgicznie scenę Dariusz S. Wójcik – bez reszty podbił serca słuchaczy szczerością wypowiedzi, pomysłowością, swobodą estradową, radością prezentacji każdej frazy. Towarzyszyło mu Trio Fogg złożone ze świetnych instrumentalistów: Katarzyna Rogalska – skrzypce, Andrzej Wojciechowski – klarnet, Rafał Lewandowski – fortepian, grające stylowo, z pełnymi polotu elementami improwizacji. Gorąca atmosfera, bisy, oklaski na stojąco stanowiły najlepszą nagrodę dla wykonawców.

W koncercie uczestniczyło ok. 120 osób.

 

*********

17 październia 2021 r. – w Kościele pw. NMP Królowej Różańca Św– odbył się koncert dla uczczenia Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego w 40. rocznicę śmierci i 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia.

Program koncertu pt. „Zapiski więzienne” wypełniły pieśni sakralne i utwory organowe o tematyce maryjnej i ku chwale Boga Ojca. Pomiędzy utworami wokalnymi, zaśpiewanymi solo i w duecie przez znakomitych śpiewaków – tenora Jacka Szymańskiego i basa Dariusz S. Wójcika oraz prezentowanych solo na organach przez sprawną i bardzo muzykalną organistkę Katarzynę Olszewską – wybrzmiały fragmenty „Zapisków więziennych” Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w interpretacji Dariusza Wójcika. Licznie zgromadzona w świątyni publiczność wysłuchała koncertu w skupieniu. Po wybrzmieniu ostatnich akordów nagrodziła artystów długotrwałą owacją na stojąco. W koncercie uczestniczyło ok. 300 os.

 

*********

07 listopada 2021 r. koncertem „Polskie drogi do Niepodległości” uczciliśmy 100. rocznicę ustanowienia Orderu Odrodzenia Polski oraz 103. rocznicę odrodzenia Rzeczpospolitej Polskiej.

W programie koncertu znalazły się popularne pieśni patriotyczne (legionowe, powstańcze, hymniczne), pieśni polskich kompozytorów doby romantyzmu – Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, utwory instrumentalne, m.in. Polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego oraz poezja autorstwa Marii Konopnickiej i Antoniego Edwarda Odyńca w interpretacji Dariusza S. Wójcika.

Solo, w duetach i w tercetach zaprezentowali się znakomici śpiewacy – sopranistka Anna Kinga Osior, tenor Jacek Szymański i bas Dariusz S. Wójcik. Solistom towarzyszył i grał solo wytrawny pianista Michał Kaleta. Koncert przyjęty owacyjnie. Nie obeszło się baz zasłużonych bisów.
Z uwagi na obostrzenia związane z covid-19 w koncercie uczestniczyło ok. 80 osób.

 

**********

Koncert światęczny „Drogi Jezu”, który zgodnie z tradycją odbył się drugiego dnia świąt (26.XII.2021) w dolnym kościele pw. NMP Królowej Różańca Św., zakończył trwającą od września kolejna edycję „Muzycznego Rok dla Przymorza” – cyklu koncertowego, która od 22 lat wspierany jest finansowo przez Urząd Miasta Gdańska. Koncertem kolędowym uczciliśmy 40.rocznicę wprowadzenia Stanu wojennego.

W programie koncertu znalazły się 2 najpopularniejsze kolędy, „Bóg się rodzi” i „Lulzj-że Jezuniu” – z tekstami, które powstały w grudniu 1981 r., podczas Stanu wojennego przeplatane tekstami nawiązującymi do tamtych wydarzeń – autorstwa Feliksa Konarskiego („Jaką śpiewać Ci kolędę”) i Jerzego Frykowskiego („Kolęda współczesna”). W koncercie nie zabrakło

innych znanych kolęd z tekstem tradycyjnym, takich jak: Witaj Jezu”, „Adeste Fideles”, „O Gwiazdo Betlejemska”, „Pokłon Jezusowi”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Jezus malusieńki”,
„Witaj gwiazdko złota” „Oj maluśki, maluśki”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Gdy śliczna Panna”, „Cicha noc”, „Jezusa Narodzonego”, „Przybieżeli do Betlejem”.

W koncercie udział wzięli: Anna Kinga Osior sopran, Jacek Szymański tenor, Dariusz S. Wójcik bas, Katarzyna Rogalska skrzypce, Michał Kaleta organy.
Piękna i uroczysty charakter koncerty udzielił się publiczności, która nagrodziła artystów gorącymi oklaskami i sprowokowała kilka bisów. Na bis zabrzmiała m.in. kolęda „Dzisiaj w Betlejem” zaśpiewana wraz z publicznością. Koncertu wysłuchało ok. 100 os.

Łącznie w 11 koncertach XX „Muzycznego Roku dla Przymorza” uczestniczyło ok. 900 os., w tym, 520 os. (koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej) i 480 os. (koncerty dla publiczności dorosłej).


**********

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MIASTA GDAŃSKA

MECENAT:
Fundacja Stefczyka

PATRONAT MEDIALNY:
trojmiasto.pl

 

PARTNERZY:
Dom Kultury PSM „Przymorze”
Parafia pw. NMP Królowej Różańca Św.

 

ORGANIZATOR GŁÓWNY:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego

www.teatrotwarty.pl

Poleć