Dariusz Stanisław Wójcik
- Szczegóły
- Odsłony: 24266
Dariusz Stanisław Wójcik
śpiewak (bas)
Znany i ceniony, nie tylko na Pomorzu artysta śpiewak, aktor, scenarzysta, reżyser i animatorem życia kulturalnego.
Dyrektor, pomysłodawca i założyciel Teatru Otwartego w Gdańsku – teatru autorskiego, który w roku 2016 obchodził Jubileusz 20-lecia istnienia.
W roku 2011 r. z okazji 15-lecia działalności Teatru Otwartego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przyznał Teatrowi Otwartemu w Gdańsku DYPLOM „Za szczególne zasługi w tworzeniu tradycji muzycznych i ich upowszechnianiu”.
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie oraz współtwórca Międzynarodowego Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża", który od 30 lat jest wiodącym wydarzeniem na Podlasiu.
Urodził się w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Pochodzi ze Strzegomia, miasta określanego mianem GRANITOWE SERCE POLSKI.
W 2020 r. obchodził Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. We września 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Dariusza Wójcika Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” - najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku podczas widowiska „Zimny drań” promującego najnowszy Album artysty z piosenkami 20-lecia międzywojennego. W listopadzie 2020 r. Album „Zimny drań” zgłoszony został do Prestiżowej Nagrody Muzycznej „FRYDERYKI 2021”.
W lipcu 2021 roku otrzymał tytuł Osobowości Roku Polski w kategorii „Kultura” zajmując 3 miejsce w Ogólnopolskiej edycji Plebiscytu „Osobowość Roku Polski 2020”. Uroczystość wręczenia statuetki Osobowości Roku Polski 2020 odbyła się 20 sierpnia 2021 na Zamku Królewskim w Warszawie.
W roku 1989 ukończył z wyróżnieniem studia obejmujące dwa kierunki (wokalny i aktorski). Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego Henryka Bisty. Śpiew solowy studiował u wspaniałej gdańskiej śpiewaczki Anny Bartoszyńskiej.
Dariusz S. Wójcik był wieloletnim solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Na deskach tego teatru zagrał szereg ról zarówno pierwszego, jak i drugiego planu. Był jednym z ulubionych i najbardziej cenionych artystów reżysera i ówczesnego dyrektora Teatru Muzycznego Jerzego Gruzy.
Z rodzimym teatrem odbył liczne tournee po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech.
Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa. Jako artysta niezależny koncertował na różnych scenach i estradach w Polsce, w Europie i na świecie. Współpracował z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji.
Do swoich niewątpliwych sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu "Jesus Christus Superstar" A. L. Webbera u boku lidera Zespołu TSA Marka Piekarczyka.
Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako śpiewak i aktor. Zajmuje się reżyserią, pisze scenariusze do wydarzeń artystycznych, które z niemałym powodzeniem prezentuje nie tylko w ramach kierowanego przez siebie Teatru Otwartego.
Uczestniczył w szeregu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in.: Międzynarodowy Festiwal „Muzycznie Dni Drozdowo-Łomża”, Zabrzański Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Ks. Antoniego Chlondowskiego, Festiwal „Musiques en Clain” Dissay (Francja), Śląski Festiwal Operetki, „Lato z Kulturą” Bielsko-Biała, Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie, Międzynarodowy Letni Festiwal Organowy w Tucholi, Międzynarodowy Letni Festiwal Kultury i Sztuki w Helu, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego 2018, Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”,Festival Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe 2019 (Francja), Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kartuzach, Festiwalu „Les Clés du Classique” 2022 w Katalonii (Hiszpania), Festival Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe 2023 (Francja).
Jego ogromna kreatywność i pomysłowość pozwoliła mu powołać do życia, nie tylko na terenie Województwa Pomorskiego wiele cennych i wartościowych inicjatyw kulturalnych. Jego artystyczne prezentacje cechuje mądra muzyczna wypowiedź, głębia i szczerości wypowiedzi...
Dariusz S. Wójcik za swoją aktywność zawodową i społeczną oraz ogromną kreatywność artystyczną uhonorowany został wieloma nagrodami i wyróżnieniami, m.in.:
* W roku 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył Dariusza Wójcika medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”.
* w tym samym roku otrzymał Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Podlaskiego za sezon artystyczny 2009/2010 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
* W czerwcu 2013 r. został laureatem I miejsce w Konkursie „Profesjonaliści Forbesa 2013 - Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii AKTOR w województwie pomorskim.
* W maju 2013 r. otrzymał Złoty Liść Retro 2013, który przyznała muRada Programowa Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w uznaniu zasług i dorobku artystycznego oraz za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego, a w szczególności za koncert „Co nam zostało z tych lat” z największymi przebojami nestora polskiej piosenki M. Fogga.
* W marcu 2015 r. otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury na realizację autorskiego projektu, który obejmował wykonanie koncertu inagranie płyty CD (Live) p.t. "Motywy żydowskie w muzyce świata"dla uczczenia 30-lecia jego pracy artystycznej.
* 30 lipca 2015 r. otrzymał NAGRODĘ OKOLICZNOŚCIOWĄ Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowegoz okazji 30-lecia pracy artystycznej.
* 23 sierpnia 2015 r. otrzymał NAGRODĘ KULTURALNĄ Prezydenta Miasta Sopotu z okazji 30-lecia pracy artystycznej.
* 12 września 2015 r.otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska za wkład w życie kulturalne miasta.
Od lat największą fascynacją Darka Wójcika jest muzyka żydowska. Owocem tej fascynacji jest pierwsza autorska płyta CD „Shalom Alejchem” nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 r. w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.
We wrześniu 2015 r. wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet dokonał nagrania kolejnej płyty CD z muzyką bliską jego sercu. Płyta pod nazwą „Motywy żydowskie w muzyce świata” ukazała się w listopadzie 2015 r., a już w roku następnym została zgłoszona do nagrody Muzycznej FRYDERYKI 2016 w kategorii „ALBUM ROKU - Muzyka Folk”.
Przez krytyków i publiczność określony mianem „Artysta Charyzmatyczny”. Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce.
We wrześniu 2016 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji Jubileuszu 20-lecia Teatru Otwartego w Gdańsku.
W sierpniu 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował Dariusza Wójcika Nagrodą Okolicznościową z okazji 35-lecia pracy artystycznej.
We wrześniu 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 35-lecia pracy artystycznej.
W 2023 roku dołączył do grona kawalerów Honorowej Odznaki Województwa Podlaskiego -
z rąk Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymał Medal „Zasłużony dla Województwa Podlaskiego”.
W grudniu 2023 roku otrzymał Honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie muzyki.
Na bogaty repertuar Dariusza Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. Jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich.
Kanał Youtube artysty: Dariusz Wójcik