Kalendarz wydarzeń

 ◄◄ 
 ◄ 
 ►► 
 ► 
czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

"Bialystok majn hajm"

 

 

Więcej o projekcie...

 

 

 

Susnet Facebook Like Box

Współpraca


SPOSOR ROKU JUBILEUSZOWEGO
 
Energa SA znak inwersyjny-01
 
MECENAT ROKU JUBILEUSZOWEGO

 logo fundacja stefczyka full 01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOWE Logo miasta Gdansk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sopot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
woj pomorskie
 
 
PATRONI MEDIALNI ROKU JUBILEUSZOWEGO
logo rgb Patron medialny Roku Jubileuszowego  
 SZ logoo  
 
 
WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA ROKU JUBILEUSZOWEGO
 

RMF-Classic-logo-bordo dopisać współpraca redakcyjna

 

 

PARTNER ROKU JUBILEUSZOWEGO

01 logo tskz podstawowe

Facebook

ROMANCA

romanca-jpg 05 09 2017 09 16ROMANCA Międzynarodowy Zespół Pieśni, Muzyki i Tańca Romów-powstał w 1956 roku.Jego założycielem jest Przewodniczący Rady Starszyzny Romów – Zbigniew Bilicki. Jako inicjator kultury romskiej zawsze dbał i nadal dba o to aby koncerty ukazywały autentyczny folklor Romów. Jest też Prezesem olsztyńskiego Stowarzyszenia Rady Starszyzny Romów.

Zespół Romanca ma wieloletnią tradycję, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Od momentu jego założenia wyszkoliło się w nim 6 pokolenie artystów romskich. Od wielu lat Zespół koncertuje w Polsce i na świecie zyskując ogromną sympatię i uznanie publiczności.

W ostatnich latach Zespół Romanca jest częstym goście Międzynarodowych Festiwali Romów, m.in. w Ciechocinku, Glinojecku i w Gorzowie. Przez wiele lat występował pod nazwą " Baro Drom".

 

Poprzednia nazwa Zespołu Baro Drom" oznacza "daleką drogę". Jest ona daleka ponieważ zespół ma za sobą wiele lat działalności, przewinęło się w nim kilka pokoleń artystów , pielęgnujących tradycyjne brzmienie muzyki folkloru romskiego. Aktualnie zespół stanowi młode pokolenie artystów romskich, którzy nadal pielęgnują swój folklor, jednak prezentowany jest on w nieco "rozbudowanej wersji". Folklor romski ma charakter międzynarodowy, a muzyka romska jest bardzo urozmaicona, ponieważ różni się brzmieniem i stylem, w zależności od kraju z którego pochodzi. Mieszając różne stylemuzyki romskiej, a także aranżując własne interpretacje,  zespół uzyskuje niepowtarzalne, nowatorskie brzmienie. Jest to niejako nowa droga dla zespołu, dlatego też nazwa Zespołu została zmieniona na „Romanca”.

Podczas koncertów artyści grają na tradycyjnych instrumentachtakich jak: skrzypce, gitary, akordeon, tamburyn, a przy tym znakomicie tańczą i śpiewają dostarczając publiczności wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych.

Poleć