Kalendarz wydarzeń

 ◄◄ 
 ◄ 
 ►► 
 ► 
czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

"Bialystok majn hajm"

 

 

Więcej o projekcie...

 

 

 

Susnet Facebook Like Box

Współpraca


SPOSOR ROKU JUBILEUSZOWEGO
 
Energa SA znak inwersyjny-01
 
MECENAT ROKU JUBILEUSZOWEGO

 logo fundacja stefczyka full 01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOWE Logo miasta Gdansk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sopot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
woj pomorskie
 
 
PATRONI MEDIALNI ROKU JUBILEUSZOWEGO
logo rgb Patron medialny Roku Jubileuszowego  
 SZ logoo  
 
 
WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA ROKU JUBILEUSZOWEGO
 

RMF-Classic-logo-bordo dopisać współpraca redakcyjna

 

 

PARTNER ROKU JUBILEUSZOWEGO

01 logo tskz podstawowe

Facebook

Monika Fedyk - Klimaszewska

Monika Fedyk mezzosopranMonika Fedyk - Klimaszewska
śpiewaczka (mezzosopran) 

Absolwentka Liceum Muzycznego w Rzeszowie (klasa fortepianu) oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku, którą ukończyła z wyróżnieniem na dwóch kierunkach: wokalno-aktorskim (w klasie prof. Barbary Iglikowskiej) oraz kompozycji i teorii muzyki. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich, m.in. u Andre Orlovitza z Kopenhagi. Pod koniec studiów otrzymała angaż solistki w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, z którą do dziś współpracuje.

 

Debiutowała partią Suzuki w operze Madama Butterfly Pucciniego. Wykreowała na gdańskiej scenie operowej wiele ról mezzosopranowych, do których należą: Amneris (Aida, Verdi), Azucena (Trubadur, Verdi), Fenena (Nabucco, Verdi), Jane Seymour (Anna Bolena, Donizetti), Olga (Eugeniusz Oniegin, Czajkowski), Magdalena (Rigoletto, Verdi), Flora (Traviata, Verdi), Jadwiga i Cześnikowa (Straszny dwór, Moniuszko), Missy (Madame Curie, Sikora) i wiele innych.

 

W roku 2002 wystąpiła w partii Cherubina w Weselu Figara Mozarta, zyskując uznanie krytyków. Wystąpiła także w premierze opery Benjamina Brittena Gwałt na Lukrecji (partia Bianki), zrealizowanej w kooprodukcji z TV Mezzo, na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku (w reżyserii Petera Telihaya). W październiku 2009 roku znalazła się w obsadzie premierowej opery Ariadna na Naxos (partia Driady) i wzięła udział w spektaklu na Festiwalu Operowym w Seged na Węgrzech. Współpracowała z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie.

Podejmowała współpracę z wieloma wybitnymi dyrygentami, m.in.: Jerzym Maksymiukiem, Jerzym Katlewiczem, Wojciechem Michniewskim, Tomaszem Bugajem, Kai Bumanem, Andrzejem Straszyńskim, Tadeuszem Wojciechowskim i innymi. Gościła na festiwalach muzycznych i operowych, w tym na Festiwalu Operowym im. A. Didura w Sanoku, Bydgoskim Festiwalu Operowym, Sopockim Festiwalu Operowym, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Pelplinie oraz w Mikołajkach. Jej szeroki i wszechstronny repertuar obejmuje utwory począwszy od muzyki dawnej po muzykę współczesną. Wykonuje też wiele recitali pieśni (cykle). 

 

Od roku 2004 jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Gdańsku. W roku 2007 uzyskała stopień doktora i otrzymała stanowisko adiunkta. W roku 2010 została nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury Splendor Gedanensis. Otrzymała ponadto odznaczenie państwowe Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. W styczniu 2011 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej wokalistyka. W październiku 2011 otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnegoAkademii Muzycznej w Gdańsku.

Poleć