Anita Rywalska-Sosnowska
- Szczegóły
- Odsłony: 15639
Anita Rywalska-Sosnowska
śpiewaczka (sopran)
W 2000 r. ukończyła Uniwersytet Warmińsko-Mazurski na Wydziale Wychowania Artystycznego. Jako członek zespołu rozrywkowego "Horpyna" w latach 1995-2000 uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach artystycznych, m.in. w Festiwalu w Opolu, Sopot Festival w Operze Leśnej, w Krynicy Górskiej, w Teatrze "Stu" w Krakowie (Benefis Bogusława Kaczyńskiego),
z zespołem nagrała też dwie płyty CD.
W 2006 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. W. Maliszewskiej.
W jej repertuarze znajdują się m.in.: pieśni F. Schuberta, R. Schumanna, F. Poulenca,
N. Boulanger, L. Boulanger, utwory oratoryjno - kantatowe oraz partie operowe i operetkowe m.in.: Santuzzy w "Cavalleria Rusticana" P. Mascagniego, tytułowa partia w „Carmen”G. Bizeta, Catherine w operze "O Żonie Niemej" T. Kasserna (prapremiera światowa i nagranie CD i DVD), Księżnej w "Ptaszniku z Tyrolu" C. Zellera, etc.
Artystka wykonuje i dokonuje prawykonań utworów gdańskiego kompozytora młodej generacji Gedymina Grubby, które zarejestrowane zostały dla radia, TV i w postaci CD.
Brała udział w licznych udział koncertach Wielkiej Mszy Papieskiej W. Mrozka (nagranie CD oraz DVD). Ponadto uczestniczyła w nagraniach programów telewizyjnych pt: Waldemar Malicki: Wakacyjna Filharmonia Dowcipu, Świąteczna Filharmonia Dowcipu oraz Sylwestrowa Filharmonia Dowcipu. Brała udział w oprawie muzycznej Gali Mistrzów Sportu 2008.
Śpiewaczka uczestniczyła w licznych kursach wokalnych, prowadzonych przez wybitnych artystów, pedagogów śpiewu solowego, m.in.: Paula Esswooda, Salvatora Fisichellę, Ryszarda Karczykowskiego, Katię Ricciarelli, Jadwigę Rappe, Włodzimierza Zalewskiego.
Oprócz tego doskonaliła swój warsztat wokalny pod kierunkiem wybitnej rosyjskiej śpiewaczki Raissy Tschepcherenko w Niemczech.
Współpracuje z różnymi instytucjami muzycznymi w Polsce, a także z wybitnym pianistą Waldemarem Malickim w licznych koncertach z „Filharmonią Dowcipu” pod batutą B. Chmielarza, Fundacją Promocji Sztuki im. G. Fauré Gedymina Grubby oraz Teatrem Otwartym w Gdańsku kierowanym przez znanego artystę śpiewaka Dariusza S. Wójcika. W 2009 roku rozpoczęła współpracę z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie zadebiutowała partią Heleny w operetce
J. Offenbacha pt. Piękna Helena. Artystkę można było również zobaczyć w Weselu Figara
W. A. Mozarta pod batutą Piotra Deptucha, gdzie kreowała postać Hrabiny.
Wcieliła się także w postać Sylwii w operetce „Księżniczka Czardasza” E. Kalmana pod batutą Warcisława Kunca. Ostatnio brała udział na Festiwalu w Opolu, wykonując utwory z Kabaretu Starszych Panów m.in. Przeklnij mnie. Artystka występuje w cyklicznym programie rozrywkowym TVP2 pt. Laskowik&Malicki.