Kalendarz wydarzeń

 ◄◄ 
 ◄ 
 ►► 
 ► 
listopad 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

"Bialystok majn hajm"

Współpraca


SPOSOR ROKU JUBILEUSZOWEGO
 
Energa SA znak inwersyjny-01
 
MECENAT ROKU JUBILEUSZOWEGO

 logo fundacja stefczyka full 01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOWE Logo miasta Gdansk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sopot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
woj pomorskie
 
 
PATRONI MEDIALNI ROKU JUBILEUSZOWEGO
logo rgb Patron medialny Roku Jubileuszowego  
 SZ logoo  
 
 
WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA ROKU JUBILEUSZOWEGO
 

RMF-Classic-logo-bordo dopisać współpraca redakcyjna

 

 

PARTNER ROKU JUBILEUSZOWEGO

01 logo tskz podstawowe

◄ Powróć

Miłość rodzi zgodę

Koncerty  
 
  17:00
Gdańsk, Polska

„Przeklęty, kto zasmuca matkę swoją"
„Kazania sejmowe" ks. Piotr Skarga

 

„MIŁOŚĆ RODZI ZGODĘ" - KONCERT POLSKI

 

PROGRAM:

 

Mazurek 3-go Maja
Ignacy Krasicki – „Hymn do miłości Ojczyzny"
Stanisław Moniuszko - pieśń Znasz-li ten kraj

 

Ks. Piotr Skarga „Kazania sejmowe" (fragmenty)

 

Kazanie I - „O mądrości potrzebnej do rady"

„Jeśli kto z was potrzebuje mądrości, niech jej prosi od Pana Boga, który wszytkim hojnie daje, a nie wymawia: a dana mu będzie". Jacob. l [5].
moralność narodu jest warunkiem szczęścia i potęgi państwa. Tak więc najbardziej normalni powinni być ci, którzy stoją na czele narodu.
....wartości, które obecnie są wywyższane, prowadzą do zła, a tylko zgoda może zbudować coś dobrego....człowiek, który kieruje się mądrością, nie zrobi nic złego przeciwko własnej Ojczyźnie. Grzech natomiast jest przeciwny mądrości. Mądrością powinni kierować się wszyscy,...

 

Fryderyk Chopin – pieśń Wojak

 

Kazanie II - „O miłości ku ojczyźnie"

„To wam rozkazuję - mówi Pan Jezus - abyście się społecznie miłowali. Pokój mój daję wam, pokój mój zostawuję wam".Jan. 14 [27] & 15 [17].
„Wszystko, co powstało z rozumu i woli, może się rozpaść. Tak jak ciało człowieka toczone jest przez różne choroby, tak ciało Rzeczypospolitej nie jest wolne od różnych przypadłości. Z jednej strony tureckie niebezpieczeństwo, z drugiej wewnętrzna niemoc państwa. Aby móc stawić czoła zewnętrznemu wrogowi, należy najpierw uleczyć choroby toczące państwowy organizm. Jest ich sześć: brak miłości ojczyzny, „niezgody i rozterki sąsiedzkie", osłabienie wiary katolickiej i tolerowanie w kraju herezji, osłabienie władzy monarszej, niesprawiedliwe prawa, „grzechy i złości jawne" (naruszenie przywilejów kościelnych oraz praw publicznych).
Miłość narodu do siebie i ojczyzny ma wzorować się na miłości Jezusa. Ci, którzy stoją na czele państwa, mają niczym ojcowie i opiekunowie dbać o powierzony sobie naród. Powinny panować między nimi spokój i zgoda, które, promieniując na całe społeczeństwo, pozwalają im zajmować się sprawami powierzonych ich opiece obywateli. A swoją wysoką pozycję dzierżą nie po to, aby czerpać z niej osobiste korzyści, ale po to, by wprowadzić spokój i sprawiedliwość. Ojczyzna jest dla wszystkich niczym matka. Biada temu, kto ją zasmuca i nie docenia dobrodziejstw, których od niej doznaje. Są nimi: możliwość wyznawania prawdziwej wiary katolickiej, która z powodzeniem odpiera ataki „herezji", władza królewska godząca się doskonale ze „złotą wolnością", dobrobyt materialny, umożliwiający korzystanie ze zbytków nie znanych przodkom, pokój z sąsiadami, wspaniałe rycerstwo okryte sławą wojenną, ogromne terytoria i liczne narody skupione w jedną całość, sława i szacunek u sąsiadów. Jednak gdy obywatele w dostatki opływają, sama Rzeczpospolita jest uboga. Wszystkie dobra trawione są na zbytki, nie zaś na obronę i rozwój państwa. Możnowładcy dbają jedynie o własne korzyści, kierują się chciwością, czym doprowadzają ojczyznę do upadku. A ojczyzna jest jak okręt, na którym znajduje się wszystko, co drogie obywatelom. Jeżeli w chwili niebezpieczeństwa nie poświęcą oni wszystkich sił, majątków, a nawet życia, okręt zatonie, a oni wraz z nim.

 

Otto Mieczysław Żukowski - pieśń Ojcze nasz

 

Kazanie III - „O niezgodzie domowej"

„Proszę was, bracia, przez imię Pana naszego, Jezu Chrysta, abyście wszyscy jedno mówili, a nie było między wami odszczepieństwa i rozerwania". I. Corin. 1 [10].
...Rodacy, dzieci jednej i tej samej ojczyzny powinni się zgadzać, ponieważ łączy ich jedna religia, nakazująca miłość bliźniego, ten sam władca, takie same prawa i swobody obywatelskie. Brak tej zgody szczególnie na sejmach budzi lęk o przyszłość ojczyzny. To grozi rozbiorami Polski".

 

M. K. Ogiński - Polonez a-moll zwany "Pożegnanie Ojczyzny"

 

Kazanie IV i V - „O naruszeniu religii katolickiej"

... Reformacja jest prawdziwą klęską dla Polski, ponieważ pogłębia niezgodę narodową.
Powrót do religii katolickiej jako jedynie prawdziwej, prowadzi do zgody i do potęgi państwa.

Służcie P[anu] Bogu ze wszytkiego serca waszego, a nie puszczajcie się za próżnościami, które wam nie pomogą.I. Reg. 12 [20-21].
Królestwo przy obcych bogach nie trwa...
Gdy Samuel ludowi Bożemu króla Saula postawił, dał im znać, iż królestwo ono trwać nie miało, jeśliby się za obcymi bogami udawać, a jednego Pana Boga prawdziwego odstąpić kiedy mieli. I zowie fałszywe bogi one Baale i Astaroty, jako wyższej w tym rozdziale stoi, próżnościami, jako cień i dym, który nie trwa i pomocy nie daje. "Bójcie się - prawi - Pana Boga, a służcie mu z całego serca waszego. Bo jeśli w złości trwać będziecie, i wy, i król wasz zaraz poginiecie". Toż się do was mówi, Przezacni Panowie, stójcie mocno przy jednej katolickiej wierze, która jednego Boga w Trójcy i jednego Chrystusa ukazuje; a królestwo wasze i Rzeczpospolita wasza stać będzie. A jeśli się do innych obcych wiar i do innych Chrystusów fałszywych i próżnych, które heretycy przynoszą, udacie: i wy, i król wasz, i z królestwem waszym poginiecie. Obaczmy za pomocą Bożą, jaką moc w sobie ma katolicka wiara do zachowania i rozmnożenia świeckich królestw, a jaki jad w sobie mają heretyctwa do zguby i wywrócenia ich.

 

Otto Mieczysław Żukowski - pieśń Błogosław Matko

 

Kazanie VI - „O monarchii i królestwie"

„Postaw nam króla, aby nas sądził, jako wszytkie narody mają". I. Reg. 8 [5]
...najlepszą formą rządu jest jednowładztwo, którego nie można jednak utożsamiać z absolutnym samowładztwem. Państwem powinien rządzić król, przy pomocy mądrej rady, złożonej z przedstawicieli narodu. Poddani winni są swemu królowi szacunek i posłuszeństwo. Nadmierna wolność szlachecka prowadzi tylko i wyłącznie do anarchii i do upadku państwa.

 

Fryderyk Chopin – Polonez As-dur

 

Kazanie VII - „Prawa niesprawiedliwe"

„Biada tym, którzy stawią prawa nieprawe, i pisząc niesprawiedliwość piszą, aby ucisnęli ubogie na sądach i gwałt czynili w sprawie podłych ludu mego"Isa. 10 [1-2].
... bez praw sprawiedliwych nie ma prawdziwej wolności.

 

St. Moniuszko -pieśń Stary kapral

 

Kazanie VIII - „O niekarności grzechów jawnych"

„Królestwo się przenosi od narodu do narodu, dla niesprawiedliwości i krzywd, i potworzy, i dla rozmaitych zdrad". Eccle. 10 [8].
...miłość do ojczyzny, oburzenie na jej złych synów, niepokój o losy RP i nadzieja, że dobry Bóg ustrzeże Polskę od zguby, to najgorętsze uczucia patriotyczne – ale jawne grzechy takie jak: brak sprawiedliwego i sprawnie działającego aparatu sprawiedliwości, mężobójstwo, lichwa, nieprawne nabywanie majętności, zbytki, kradzież dobra pospolitego, wyzysk sierot przez złych opiekunów, to wszystko wróży rychły upadek Polski....

 

Władysław Ludwik Anczyc - Marsz strzelców z 1863 r.

 

wykonawcy:

 

Jacek Szymański - tenor
Dariusz S. Wójcik - bas, narracja
Maciej Gański - fortepian


AddresŚląska 66, Gdańsk, Polska
 

Mapa


 

Dostępne terminy

  • 17:00

Powered by iCagenda