Kalendarz wydarzeń

 ◄◄ 
 ◄ 
 ►► 
 ► 
grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

"Bialystok majn hajm"

Współpraca


SPOSOR ROKU JUBILEUSZOWEGO
 
Energa SA znak inwersyjny-01
 
MECENAT ROKU JUBILEUSZOWEGO

 logo fundacja stefczyka full 01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOWE Logo miasta Gdansk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sopot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
woj pomorskie
 
 
PATRONI MEDIALNI ROKU JUBILEUSZOWEGO
logo rgb Patron medialny Roku Jubileuszowego  
 SZ logoo  
 
 
WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA ROKU JUBILEUSZOWEGO
 

RMF-Classic-logo-bordo dopisać współpraca redakcyjna

 

 

PARTNER ROKU JUBILEUSZOWEGO

01 logo tskz podstawowe

WITAMY NA STRONIE TEATRU OTWARTEGO

Witam Państwa w roku 2018,

Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości!

 

Teatr Otwarty w Gdańsku, którego misją jest tworzenie i kultywowanie tradycji, przez lata wypracował swój własny styl i profil działalności, który ukierunkowany jest przede wszystkim na spektakle muzyczne, spektakle słowno-muzyczne, widowiska, koncerty oraz koncerty inscenizowane.

e98810e45d

 

Wśród nich, od wielu lat prym wiodą koncerty       i widowiska z muzyką patriotyczną, których owocem jest płyta CD „Sen o Niepodległej” nagrana w Salonie dworskim Rodziny Lutosławskich w Drozdowie k/ Łomży, gdzie pierwsze lata swojego dzieciństwa spędził wielki polski kompozytor XX w. Witold Lutosławski i zmarł wybity Polak i patriota Roman Dmowski, który obok Józefa Piłsudzkiego uważany jest za ojca polskiej niepodległości.

Płyta wydana nakładem sopckiego Wydawnictwa Muzycznego „SOLITON” cieszyła się ogromnym zainteresowanie podczas 24 Targów Książki Historycznej 2015, które rokrocznie odbywają się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.   

 

W ramach Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zaprezentujemy m.in. widowisko „Wyśniłem Sen o Niepodległej”, którego premiera odbędzie się w listopadzie w gdańskim Dworze Artusa pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  Andrzeja Dudy w 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

 

Fascynacja muzyką retro zrodziła pokusę uchwycenia klimatu, czaru, elegancji i piękna tamtych

czasów, i tamtych piosenek, które w okresie 20-lecia międzywojennego powstawały jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”.

 

Ulegając tej niezwykłej fascynacji staramy się co roku wzbogacać kalendarz wydarzeń Teatru Otwartego i Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga barwnym koncertem lub widowiskiem z piosenkami, które wykonywali artyści zaliczani do śmietanki międzywojennej piosenki polskiej, wśród których prym wiedli Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Zula Pogorzelska, Adolf Dymsza, Mieczysław Fogg i Aleksander Żabczyński.

Z racji przypadającej w tym roku 75.rocznicy śmierci Eugeniusza Bodo zaprezentujemy koncert pt. "Zimny drań". Tytuł koncertu zaczerpnęty został           z najpopularniejszej piosenki artysty pochodzącej z przedwojennego filmu pt. „Pieśniarz Warszawy”.

 

Największa fascynacja muzyką bliską memu sercu, czyli muzyką żydowską, również ma swoje ważne miejsce w planowaniu działań artystycznych.

Z okazji Roku Ireny SendlerowejSprawiedliwej wśród Narodów Świata - odbędzie się koncert „JIDISZE PERŁ” wykonaniu charyzmatycznej artystki Niny Stiller obdarzonej oryginalnym głosem i urodą.

Natomiast podczas Jubileuszowej edycji cyklu „Muzyczny Rok dla Przymorza” (XX) wykonamy koncert muzyki klezmerskiej „Motywy żydowskie w muzyce świata”, którego pięknym owocem jest płyta CD zgłoszona w 2016 roku do Prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyki” w kategorii ALBUM ROKU – Muzyka folk.

 

Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”, który od 19 lat gości w Sopocie – pięknym nadmorskim Kurorcie…to wysokie aspiracje, wysoka kultura i wysoki poziom!  Wydarzenie znakomicie wpisało się w letni Kulturalny Kalendarz Sopotu, stając się jedną z turystycznych wizytówek regionu.

 

W ramach Festiwalu planujemy wykonać 8 koncertów, które zgodnie z wieloletnią tradycją prezentować będą muzykę z kręgu wielokulturowego, przeprowadzić 4-dniowy Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków, kontynuować zapoczątkowany w 2017 roku 4-dniowy Plener Malarski „Muzyczne inspiracje w malarstwie” oraz zainaugurować sopockie poranki muzyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej  „Nie taki diabeł straszny”.

 

Koncert Światło księżyca” w ramach sopockiego festiwalu zaplanowaliśmy w związku            z przypadającą w tym roku 100. rocznicą śmierci Claude’a Debussy’ego – francuskiego kompozytora, przedstawiciela impresjonizmu w muzyce. 
Rok śmierci Claude´a Debussy´ego zbiega się z Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Do udziału w tym specjalnym koncercie zaprosiliśmy m.in. koreańską sopranistkę Yeyoung Sohn (Korea Płd.) i Ninę Kużma-Sapiejewską polską pianistkę zamieszkałą na stałe w USA.

 

Gościem specjalnym XIX Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” będzie znakomita mezzosopranistka Monika Bohiniec – solistka Staatsoper w WiedniuW koncercie inauguracyjnym „Od Bacha do współczesności” zaprezentuje pieśni i arie twórcy dramatu muzycznego Richarda Wagnera.

 

Od 2013 roku Festiwalowi towarzyszą Kursy Mistrzowskie (MASTER CLASS) prowadzone przez znakomitych pedagogów i wybitnych artystów, prof. Bogdana Makala – kierownika Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu i dra Jacka Szymańskiego – dyrektora programowego Festiwalu.

 

Nie sposób nie wspomnieć tych wszystkich, dzięki którym Teatr Otwarty realizuje swoje przemyślane wizje artystyczne. Dziękuję Samorządom, Sponsorom i Darczyńcom za wspieranie w roku 2017 naszych działań. Wprawdzie przeszły już one do historii ale na długo pozostaną w pamięci Melomanów.

 

w roku 2017 finansowo wsperali nas: 

Urząd Marszałkowski Województwa PomorskiegoMiasto GdańskMiasto SopotGrupa Energa,  Fundacja Stefczyka,  Fundacja PZUPortu GdyniaARGO S.A.,  PHU „Kurpiewski” Jan KurpiewskiZakład Przetwórstwa Mięsnego Wojciech Zieliński i S-ka Spółka Jawna.

 

Ufam, że aktualności, które tu, na bieżąco zamieszczać będziemy, zachęcą Państwa do skorzystania z naszych propozycji kulturalnych.

 

Osoby lub instytucje zainteresowane naszą specjalną ofertą koncertową zachęcam do kontaktu telefonicznego: (+48) 500 122 556  lub mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

 

Dariusz S. Wójcik

Dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku

Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie

 

 

foto Zbigniew Brzeziński

 

Bogna Forkiewicz  i Dariusz Wójcik

Poleć