Kalendarz wydarzeń

 ◄◄ 
 ◄ 
 ►► 
 ► 
luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

"Bialystok majn hajm"

Współpraca


SPOSOR ROKU JUBILEUSZOWEGO
 
Energa SA znak inwersyjny-01
 
MECENAT ROKU JUBILEUSZOWEGO

 logo fundacja stefczyka full 01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOWE Logo miasta Gdansk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sopot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
woj pomorskie
 
 
PATRONI MEDIALNI ROKU JUBILEUSZOWEGO
logo rgb Patron medialny Roku Jubileuszowego  
 SZ logoo  
 
 
WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA ROKU JUBILEUSZOWEGO
 

RMF-Classic-logo-bordo dopisać współpraca redakcyjna

 

 

PARTNER ROKU JUBILEUSZOWEGO

01 logo tskz podstawowe

Dariusz Stanisław Wójcik

Darek Wójcik5 1Dariusz S. Wójcik
śpiewak (bas)

 

Znany i ceniony, nie tylko na Pomorzu artysta śpiewak, aktor, scenarzysta, reżyser i animatorem życia kulturalnego. 

Dyrektor, pomysłodawca i założyciel Teatru Otwartego w Gdańsku – teatru autorskiego, który w roku 2016 obchodził Jubileusz 20-lecia istnienia.
W roku 2011 r. z okazji 15-lecia działalności Teatru Otwartego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przyznał Teatrowi Otwartemu w Gdańsku DYPLOM „Za  szczególne zasługi w tworzeniu tradycji muzycznych i ich upowszechnianiu”.
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie oraz współtwórca Międzynarodowego Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża", który od 23 lat  jest wiodącym wydarzeniem na Podlasiu.
Urodził się w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Pochodzi ze Strzegomia, miasta określanego mianem GRANITOWE SERCE POLSKI. 

W roku 1989 ukończył z wyróżnieniem studia obejmujące dwa kierunki (wokalny i aktorski).

 

Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego Henryka Bisty.
Śpiew solowy studiował u  wspaniałej gdańskiej śpiewaczki Anny Bartoszyńskiej.

 

Dariusz S. Wójcik był wieloletnim solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Na deskach tego teatru zagrał szereg ról zarówno pierwszego, jak i drugiego planu. Był jednym z ulubionych i najbardziej cenionych artystów reżysera i ówczesnego dyrektora Teatru Muzycznego Jerzego Gruzy. 

Z rodzimym teatrem odbył liczne tournee po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech.

 

Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa. Jako artysta niezależny koncertował na różnych scenach i estradach w Polsce, w Europie i na świecie. Współpracował z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji.
Do swoich niewątpliwych sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu "Jesus Christus Superstar" A. L. Webbera u boku lidera Zespołu TSA Marka Piekarczyka.

Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako śpiewak i aktor. Zajmuje się reżyserią, pisze scenariusze do wydarzeń artystycznych, które z niemałym powodzeniem prezentuje nie tylko w ramach kierowanego przez siebie Teatru Otwartego.
Jego ogromna kreatywność i pomysłowość pozwoliła mu powołać do życia, nie tylko na terenie Województwa Pomorskiego wiele cennych i wartościowych inicjatyw kulturalnych.
Jego artystyczne prezentacje cechuje mądra muzyczna wypowiedź, głębia i szczerości wypowiedzi...
Dariusz S. Wójcik za swoją aktywność zawodową i społeczną oraz ogromną kreatywność artystyczną uhonorowany został wieloma nagrodami i wyróżnieniami, m.in.:

* W roku 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył Dariusza Wójcika medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY 
POLSKIEJ”.


* w tym samym roku otrzymał Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Podlaskiego za sezon artystyczny 2009/2010 w dziedzinie 
twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.


* W czerwcu 2013 r. został laureatem I miejsce w Konkursie „Profesjonaliści Forbesa 2013 - Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii

AKTOR w województwie pomorskim.


* W maju 2013 r. otrzymał Złoty Liść Retro 2013, który przyznała muRada Programowa Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława 
Fogga w uznaniu zasług i dorobku artystycznego oraz za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego, a w szczególności za koncert „Co nam zostało z tych lat” z największymi przebojami nestora polskiej piosenki M. Fogga.

 

* W marcu 2015 r. otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury na realizację autorskiego projektu, który obejmował wykonanie koncertu inagranie płyty CD (Live) p.t. "Motywy żydowskie w muzyce świata"dla uczczenia 30-lecia jego pracy artystycznej.


* 30 lipca 2015 r.  otrzymał NAGRODĘ OKOLICZNOŚCIOWĄ Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowegoz okazji 30-lecia pracy artystycznej.


* 23 sierpnia 2015 r.  otrzymał NAGRODĘ KULTURALNĄ Prezydenta Miasta Sopotu z okazji 30-lecia pracy artystycznej.


* 12 września 2015 r.otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska za wkład w życie kulturalne miasta.


We wrześniu 2015 r. wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet dokonał nagrania kolejnej płyty CD z muzyką bliską jego sercu.

 

Płyta pod nazwa "Motywy żydowskie w muzyce świata" ukazała się w listopadzie 2015 r. nakładem Sopockiej Firmy Fonograficznej SOLITON.

 

W styczni 2016 r. płyta zgłoszona została do nagrody Muzycznej FRYDERYKI 2016 w kategorii ALBUM ROKU Muzyka Folk.

 

Przez krytyków i publiczność określony mianem „Artysta Charyzmatyczny”. Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce.

 

We wrześniu 2016 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji Jubileuszu 20-lecia Teatru Otwartego w Gdańsku.

 

Na bogaty repertuar Dariusza Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.  

 

 

Kanał Youtube artysty: Dariusz Wójcik

Poleć