Kalendarz wydarzeń

 ◄◄ 
 ◄ 
 ►► 
 ► 
listopad 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

"Bialystok majn hajm"

Współpraca


SPOSOR ROKU JUBILEUSZOWEGO
 
Energa SA znak inwersyjny-01
 
MECENAT ROKU JUBILEUSZOWEGO

 logo fundacja stefczyka full 01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOWE Logo miasta Gdansk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sopot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
woj pomorskie
 
 
PATRONI MEDIALNI ROKU JUBILEUSZOWEGO
logo rgb Patron medialny Roku Jubileuszowego  
 SZ logoo  
 
 
WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA ROKU JUBILEUSZOWEGO
 

RMF-Classic-logo-bordo dopisać współpraca redakcyjna

 

 

PARTNER ROKU JUBILEUSZOWEGO

01 logo tskz podstawowe

Agnieszka Wolska

Agnieszka Wolska fotoAgnieszka Wolska
śpiewaczka (sopran)

 

Ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Łódzkiej w klasie prof. Grażyny Krajewskiej-Ambroziak (1994).

Kontynuowała studia w prywatnym instytucie wokalnym Andrzeja Orłowicza (André Orlowitza) w Konpenhadze. Zdobywczyni Srebrnego Grand Prix na Międzynarodowym konkursie w Tuluzie (Francja) w 1998 roku.

 

Zadebiutowała w Operze Bałtyckiej jako Norina w "Don Pasquale" G. Donizettiego.

W 1997 rozpoczęła współpracę z Operą w Rydze (Gilda w Rigoletto G. Verdiego, Violetta w Traviacie). Jako Violetta odbyła tourne z Operą w Rydze po największych scenach Holandii. W 1998 rozpoczęła współpracę z Operą Narodową w Warszawie jako Gilda w "Rigoletto" G. Verdiego pod dyr. Tiziano Severiniego. Na scenie Narodowej wystąpiła także jako Violetta w Traviacie G. Verdiego, Zerlina w Don Giovannim W.A. Mozarta, Oscar w Balu Maskowym G. Verdiego, Amenaide w Tankredzie, Desdemona w Otellu G. Verdiego. W 1999 rozpoczęła współpracę z Teatro del Liceu w Barcelonie (Adalgisa w Normie V. Belliniego, Elwira w Purytanach). W tym samym roku Wielki Recital w Teatro Liure w Barcelonie oraz w Operze w Rejkiaviku (Islandia), a także Uroczysty Koncert Pojednania (II Symfonia G. Mahlera) pod dyr. Zubina Mehty. Otrzymała zaproszenie na jeden z największych festiwali w Europie "Bregenz Festpiele" (Bal Maskowy, Stabat Mater F. Schuberta pod dyr. Marcello Viottiego).

 

W 2001 wzięła udział w polskiej premierze dzieła G. Verdiego Luisa Miller wykonując rolę tytułowej postaci tego dzieła Luisy (Opera Bałtycka). W tym samym roku w Cordobie (Hiszpania) Violetta w Traviacie G. Verdiego, debiut jako Desdemona w Otellu (Opera Narodowa) oraz solowy recital na scenie Teatru Narodowego Opery Narodowej. W listopadzie 2001 wystąpiła w wielkiej Gali poświęconej V. Belliniemu w Teatro del Liceu w Barcelonie.

W 2002 zadebiutowała w roli Normy w koncertowym wydaniu tego dzieła. Rolę tę na stałe włączyła do swojego repertuaru operowego i wykonuje ją na scenach polskich i za granicą (Niemcy). W listopadzie 2002 wykonała solową partię w Requiem W.A. Mozarta na wielkim koncercie w Kościele Królewskim (Holmes Kirke) w Kopenhadze.W 2003 pierwsze sceniczne wykonanie Normy V. Belliniego na deskach teatru w Poznaniu.

W 2004 zadebiutowała jako Małgorzata w Fauście Ch. Gounoda w reżyserii M. Grzesińskiego (Opera Bałtycka). W tym samym roku Wielki koncert pod patronatem prezydenta Warszawy na uczczenie Rocznicy Tragedii 11 Września 2001.

 

Reprezentowała Polskę na Uroczystych Koncertach wejścia Polski do Unii Europejskiej w Sztokholmie pod dyr. W. Rajskiego, w Dublinie pod dyr. J. Krenza oraz Rzymie pod dyr. W. Michniewskiego. W tym samym roku (2004) w czerwcu gościła w Teatro Munnicipal w Rio de Janeiro, gdzie pod dyr. R. Gandolfiego wykonała kantatę Sergiusza Prokofieva "Aleksander Nevsky". Gościła także w Urugwaju wykonując partię solową w Stabat Mater G. Rossiniego. Jako pierwsza Polka wykonała rolę Anny Boleny w operze G. Donizettiego pod tym samym tytułem (2005). Wystąpiła także jako Małgorzata w Fauście Ch. Gounoda.Wzięła również udział w polskiej premierze opery I Masnadieri (Zbójcy) G. Verdiego wykonując rolę Amalii. Agnieszka Wolska znana jest również z wykonań dzieł oratoryjnych takich jak: Requiem G. Verdiego (tourne z Filharmonią Narodową pod dyr. K. Korda), Requiem A. Dvorzaka (Hamburg Musichalle), Festiwal w Lańcucie pod dyr. Tadeusza Wojciechowskiego, Symfonia Pieśni Żałosnych M. Góreckiego, Stabat Mater G. Rossiniego (Vratislavia Cantans pod dyr. A. Wita), Msza Koronacyjna W.A. Mozarta (Pisa - Włochy) oraz recitali operowych z orkiestrą oraz wykonawstwa wieczorów pieśniarskich (Chopin, Moniuszko, Karłowicz, Schumann, Strauss).

Poleć