Kalendarz wydarzeń

 ◄◄ 
 ◄ 
 ►► 
 ► 
luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

"Bialystok majn hajm"

Współpraca


SPOSOR ROKU JUBILEUSZOWEGO
 
Energa SA znak inwersyjny-01
 
MECENAT ROKU JUBILEUSZOWEGO

 logo fundacja stefczyka full 01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOWE Logo miasta Gdansk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sopot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
woj pomorskie
 
 
PATRONI MEDIALNI ROKU JUBILEUSZOWEGO
logo rgb Patron medialny Roku Jubileuszowego  
 SZ logoo  
 
 
WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA ROKU JUBILEUSZOWEGO
 

RMF-Classic-logo-bordo dopisać współpraca redakcyjna

 

 

PARTNER ROKU JUBILEUSZOWEGO

01 logo tskz podstawowe

Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. K. Szymanowskiego

Chor Towarzystwa Spiewaczego im K SzymanowskiegoChór
Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego

przy Kolegiacie p.w. Najświętszego Serca Jezusowego

 

Powstał w 1945 roku z inicjatywy ks. Jana Kurdziela, przy kościele Ojców Jezuitów w Gdańsku – Wrzeszczu.Następnie od 1971 roku do 1985 r. chór pracował przy Kościele Garnizonowym w Gdańsku – Wrzeszczu, a od 1985 roku śpiewa przy kościele parafialnym (obecnie – Kolegiata) p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku – Wrzeszczu  przy ul. Ks. Józefa Zator-Przytockiego 3.

Do szybkiego rozwoju chóru w początkach jego działalności przyczynił się Leon Snarski, który prowadził go od 1947 roku. Pierwsze lata pracy poświęcił na rozwój techniki wokalnej, pracę nad emisją i współbrzmieniem głosów. Rozpoczął tworzenie i opracowywanie repertuaru, przede wszystkim utworów z XVI-XVIII wieku. Już w 1948r chór pod dyrekcją młodego, znakomitego Leona Snarskiego zdobył I miejsce w konkursie kolęd. To wydarzenie było początkiem długiego pasma osiągnięć artystycznych chóru. We współpracy z orkiestrą Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej Leon Snarski opracował z chórem wielkie dzieła wokalno – instrumentalne: Giuseppe Verdiego „Requiem”, które wykonane było pod dyrekcją Zygmunta Latoszewskiego; Kazimierza Wiłkomirskiego „Kantatę Gdańską”, którą wykonano pod dyrekcją Kompozytora. Opracował też ośmiogłosową „Missa Pro Pace” Feliksa Nowowiejskiego. W tym czasie chór uczestniczył w Ogólnopolskim Zjeździe Zespołów Śpiewaczych w Poznaniu. Z inicjatywy Leona Snarskiego, w trudnych dla chórów kościelnych czasach, przyjęto aktualną nazwę zespołu: Towarzystwo Śpiewacze im. Karola Szymanowskiego. Po osiemnastu latach, w 1966r, Leon Snarski przekazał pałeczkę dyrygencką swojej asystentce – chórzystce, a od 1956r absolwentce Wydziału Teorii Kompozycji i Dyrygentury Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie( obecna Akademia Muzyczna
w Gdańsku) Józefie Siudaczyńskiej.- Babicz  Za jej czasów chór odnosił wiele sukcesów, wypracował sobie trwałą pozycję wśród chórów Wybrzeża Gdańskiego, ustabilizował się skład śpiewaków.

 

Przechodził też trudne okresy, m.in. dwie zmiany lokalizacji i patronów.

W 1970 roku chór obchodził 25-lecie swego istnienia i od tego czasu upamiętniał kolejne jubileusze (co 5 lat) opracowując wielkie dzieła muzyczne: G.F. Haendla – oratorium „Mesjasz”, A.Vivaldiego -„Gloria”, F. Nowowiejskiego „Testament Bolesława Chrobrego”, R. Twardowskiego – „Liturgię Prawosławną”, H. Opieńskiego – „Syna Marnotrawnego”.

Życie koncertowe chóru jest bardzo bogate: regularne koncerty w kościołach na mszach świętych, udział w imprezach organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, występy w niezliczonych miejscach w Polsce (m.i w Krakowie, Poznaniu, Słupsku, Częstochowie, Bydgoszczy, Łodzi) i za granicą. Odwiedziliśmy wiele miast w Niemczech (dwukrotny pobyt), na Węgrzech, na Sardynii, we Francji, na Litwie, we Włoszech (czterokrotnie!!! – ostatnio w 2000 roku z okazji 55-lecia istnienia chóru, w Loreto (z zainaugurowaniem śpiewu pieśni „Gaude Mater Polonia” na Międzynarodowym Konkursie Pieśni Chóralnej).

Chór organizował pielgrzymki m.in. do Lourdes (1993r) i do Fatimy – na zakończenie obchodów 50-lecia swojej działalności. Wówczas też wydana została książka p.t. „WIERNI PIEŚNI”, obrazująca dokonania chóru przez minione 50 lat.

 

Więcej na stronie: http://www.towarzystwospiewacze.pl

Poleć